Zmiana

„Czy nadszedł wreszcie dzień, w którym zdecydujesz, że Twoja osoba to znacznie więcej niż dotychczas pokazałeś?” Anthony Robbins


Wszystko co robisz w życiu wykonujesz w zaledwie kilku procentach jakości, na jaką Cię stać. Jeszcze wiele rzeczy możesz zrobić lepiej. 10 x lepiej, 10 x szybciej. Możesz być 10 x bardziej wytrzymały, 10 x bardziej zmotywowany, 10 x bardziej efektywny, 10 x lepszy. Cokolwiek robisz, możesz to robić 10 x lepiej. 10 x lepiej wykonana czynność powinna przynieść 10 x lepsze efekty i 10 x podnieść jakość Twojego życia. Kluczem do bycia człowiekiem "x 10" jest podejmowanie prawdziwych decyzji. Nie takich jakie podejmuje większość zwykłych ludzi. Tylko PRAWDZIWYCH decyzji.


Prawdziwa decyzja różni się od życzenia „od dziś pracuję więcej” oraz różni się od stwierdzenia „chciałbym pracować więcej”. Różni się od pobożnej wizji siebie jako najlepszego sportowca czy rodzica. Nawet szczegółowy plan dotyczący rzucenia palenia czy zdobycia awansu nie znaczy nic bez prawdziwej decyzji.


Podejmując decyzję nie do końca zdajemy sobie sprawę co ona tak naprawdę oznacza. John Gardner w powieści Grendel zawarł jedną z prawd dotyczących decyzji w słowach „alternatywy się wykluczają”. Warto zastanowić się nad tym stwierdzeniem, ponieważ niesie ono odpowiedź na pytanie dlaczego niekiedy tak trudno nam je podjąć. Każda decyzja wymaga wyrzeczenia się jednego na rzecz czegoś innego. Każde „tak” ma swój odpowiednik w słowie „nie”. Decydując się na jedno tracimy możliwość zrobienia drugiego. Nie można mieć ciastka i jednocześnie go zjeść. Wóz albo przewóz. Albo – albo. Łacińskie słowa de i caedere, oznaczające w naszym języku właśnie decyzję, to słowa „od” i „ciąć”. Rdzeń angielskiego słowa decide (decydować) oznacza uśmiercać, podobnie jak w słowach homicide (zabójstwo) i suicide (samobójstwo). Idąc tym tokiem myślenia prawdziwa decyzja polega na poświęceniu się dla osiągania danego celu oraz odcięcie się od innych ewentualności. Więc jeśli decydujesz się nie palić papierosów, to ewentualność polegająca na zapaleniu raz w tygodniu nie wchodzi w grę. Inaczej oznaczać to będzie, że nie podjąłeś prawdziwej decyzji, tylko było to pobożne życzenie. Jeśli podejmiesz prawdziwą decyzję o niepaleniu nie zapalisz już nigdy.


Sposobem na podejmowanie lepszych decyzji jest podejmowanie ich więcej i częściej. Nie zapominając oczywiście, aby z każdej wyciągnąć wnioski, które pomogą Ci w przyszłości ocenić sytuację i lepiej zadecydować. Z decyzją jest tak jak z każdym innym zachowaniem. Załóżmy, że Twój znajomy raz na tydzień ćwiczy przemawianie do ludzi. Wystarczy, że Ty będziesz przemawiał 3 x dziennie, a już po tygodniu będziesz miał 5-cio miesięczne doświadczenie! A kiedy on będzie miał 5-cio miesięczne doświadczenie, Ty będzie mógł pochwalić się doświadczeniem 8 letnim! Jeśli więc przeciętny człowiek podejmuje jedną ważną decyzję miesięcznie, to Ty podejmując ją raz na tydzień, po roku będziesz podejmował lepsze decyzje niż przeciętny człowiek nawet po więcej niż 3 latach. Dlaczego? Bo w szybszym czasie zdobędziesz więcej doświadczenia, nauczysz się więcej i wyciągniesz więcej wniosków.


"-Mistrzu, ile czasu zajmie mi opanowanie tej umiejętności?

- A jak długo chcesz ją opanowywać? – odpowiedział Mistrz."