Jak odróżnić przekonanie od myśli i jak je zmienić

Dwoje braci pochodzi z rodziny, gdzie panowała przemoc, narkotyki i kradzieże. Dzisiaj każdy z nich żyje inaczej. Jeden podał się na ojca – bije, narkotyzuje się i kradnie. Drugi przeciwnie. Obydwoje mają takie samo przekonanie o sobie „Jestem TAKI, ponieważ byłem wychowany przez TAKĄ rodzinę.” Dlaczego więc każdy z nich jest teraz tak różny?

Wielu ludzi nadal twierdzi, iż jesteśmy tacy jacy jesteśmy, ponieważ tak nas ukształtowało środowisko. Na szczęście coraz częściej zdajemy się słyszeć psychologów, którzy powtarzają, że jesteśmy ukształtowani NIE przez środowisko, NIE przez różne sytuacje, ale przez NASZĄ INTERPRETACJĘ tych sytuacji i środowiska. Dlatego bracia z powyższej historii poszli w dwie różne strony. Mimo że przeżyli to samo, byli w stanie w odmienny sposób zinterpretować wartość tych doświadczeń. Czy w takim razie to dzięki sobie jestem jaki jestem?


Czym tak naprawdę są przekonania

Mówiąc o interpretacji danej sytuacji, mówimy tym samym o przekonaniu, które się wtenczas buduje. Przekonanie o czymś niesie ocenę, która wiąże się z ową interpretacją. Mimo, iż przekonanie obydwu braci brzmiało identycznie, to pod powierzchnią tych słów kryje się zupełnie inna interpretacja. Przekonania są naszymi codziennymi drogowskazami, które informują nas, co może doprowadzić do cierpienia a co do przyjemności. Jeśli zobaczymy wartość w danym zachowaniu, to naturalnie będziemy to zachowanie powtarzać. Jeśli unikając ludzi unikamy tym samym cierpienia, w konsekwencji zaczniemy od nich stronić.


Jak się tworzą

Każdego dnia doświadczamy wachlarza sytuacji. Są one związane z przeróżnymi aspektami naszego życia: zawodowym, rodzinnym, edukacyjnym, relacji społecznych, relacji z samym sobą, itd. Codziennie więc pozyskujemy z życia ogrom informacji. Aby w przyszłości móc sobie lepiej radzić nasz umysł powinien każdą informację zapisać jak najdokładniej potrafi. Niestety przy takim obciążeniu nie bylibyśmy w stanie szybko reagować i podejmować decyzji. Zanim mózg przetworzyłby miliony osobnych wspomnień podobnych przeżyć z samochodem, i drogą wnioskowania dał nam odpowiedź co w danej sytuacji robić, moglibyśmy zginąć pod kołami najbliższego czterokołowca. Dlatego nasz umysł pomaga sobie tworząc uogólnienia na temat tego, co dało nam przyjemność, a co niestety przyniosło cierpienie. Uogólnienia te, to właśnie przekonania.

Wiele osób uważa, że przekonanie to coś stałego. Nic równie mylnego. Aby łatwiej nam było zrozumieć zmienność i elastyczność przekonań, posłużę się synonimem tego słowa – POCZUCIE PEWNOŚCI. Jesteś pewny, że Ci się uda, czy że inni Cię obśmieją. Jesteś pewny, że masz pecha lub że możesz liczyć na swoich przyjaciół. Więc masz PRZEKONANIE co do siebie, innych, świata i przyjaciół.


2 główne grupy przekonań

Przekonania mogą nas ograniczać albo uskrzydlać. Mogą sprawić, że nagle zatrzymamy się w drodze do celu lub znajdziemy inną, alternatywną „ścieżkę”. Mogą sprawić, że w sytuacji kryzysowej, kiedy wszyscy zaczynają wątpić w Twój sukces, otrzymasz nowe siły. Podobnie jak bohater dziecięcej gry zbierając błyszczące monety nagle natknie się na skarb, którym jest jedno dodatkowe życie. Warto je mieć, a to jak je zdobyć lub stworzyć przeczytasz w dalszej części.


Przekonania ograniczające sprawiają, że zaczynasz czuć się źle. Pojawiają się uczucia lęku i smutku, pojawia się stres, zdajesz sobie sprawę ze swojej niskiej wartości. Uskrzydlające zaś rodzą radość, zapał i zaangażowanie. Sprawiają, że patrzysz na siebie przez bardziej różowe okulary, a Twoja samoocena jest bardziej adekwatna. Przekonania nie tylko wpływają na nasze emocje i decyzje, które podejmujemy, ale również mają wpływ na nasze ciało. Udowadniają nam to wszystkie badania i eksperymenty potwierdzające działanie efektu placebo. W tych eksperymentach to właśnie przekonanie na temat działania pewnego specyfiku (który jest substancją placebo, czyli neutralną na organizmu) sprawia, że w organizmie badanych pojawiają się w konsekwencji pewne reakcje.


2 główne rodzaje przekonań

Istnieją dwa główne rodzaje przekonań, którymi definiujemy otaczający nas świat. Są to przekonania warunkowe, które mają podobny schemat „jeśli … to …”, np.” jeśli mi się nie uda, to znaczy, że się nie nadaję” lub „jeśli mnie ktoś kocha, to zawsze mnie będzie rozumiał”. Okazuje się, że przekonań warunkujących mamy pełno w swoim repertuarze. Pojawiają się one w naszych myślach bardzo często i niestety zazwyczaj nie jesteśmy ich świadomi. Jednak kiedy zaczniemy świadomie zwracać uwagę na nasz dialog wewnętrzny, zobaczymy jak duży mają one wpływ na nasze decyzje.

Mamy również przekonania, które nazywamy kluczowymi, ponieważ są one ogólne i wyrażają nasz stosunek do każdej kwestii związanej z naszym życiem. Przedstawiają się schematem „ … są….”, np. „ludzie są… fałszywi”, świat jest…zły”, „ja jestem…inteligentny”. Przekonania te nie tylko kierują naszymi opiniami na podstawowe życiowe kwestie. Są one tak mocno i głęboko zakorzenione w naszej psychice, że stanowią trzon naszej osobowości. Trudno jest sobie je uświadomić, jeszcze trudniej zmienić. Co nie znaczy, że się nie da.


Jak zbudować przekonanie

Każde przekonanie, warunkowe czy kluczowe, pozytywne i negatywne, jest poczuciem pewności opartym na pewnych faktach. Fakty te mogą być rzeczywiście występującymi zdarzeniami, ale również naszymi opiniami na ich temat, ich interpretacjami lub WYOBRAŻENIAMI pewnych sytuacji. Im więcej tych faktów, mniej lub bardziej prawdziwych, tym silniejsze jest przekonanie, a co za tym idzie, silniej oddziałuje ono na nasze życie. Może teraz wyciągasz wniosek, że jak masz jakieś ograniczające przekonanie to masz przysłowiowego pecha, bo nie masz przecież wpływu na fakty. Nie zgodzę się z Tobą. Każde przekonanie tworzysz sam. Do tej chwili może robiłeś to mniej świadomie. Od dzisiaj będziesz to robił z pełną odpowiedzialnością. Jeśli bowiem przekonanie jest grupą faktów, którym nadałeś taką a nie inną interpretację i wartość, a interpretacja to nic innego jak połączenie odpowiednich słów z emocjami, to wiedząc, że możesz kontrolować swoje myśli, to jaka przeszkoda stoi Ci na drodze aby stworzyć przekonania o jakich marzysz? Żadna.


Czym się różni myśl od przekonania

Przekonanie to myśl potwierdzona faktami. Tak, ale wiemy, że przekonanie niesie za sobą ocenę. Ocena ta jest niczym innym jak oceną faktów, na których zbudowane są przekonania. Ocena ta zależy od Ciebie. Opinia jest jak „cztery litery” - każdy ma swoją. Nadążasz? Zdecyduj więc jak ocenisz daną sytuację.

Jeśli tylko od Ciebie zależy jak ocenisz daną sytuację, oznacza, że tylko od Ciebie zależy jakie przekonanie się z tego narodzi. Pamiętaj, że każdy kij ma dwa końce, a każdy medal dwie strony. Tak samo każda sytuacja niesie za sobą pewne pozytywne i negatywne rzeczy. Złap te pozytywne, nazwij je i stwórz przekonanie.

#zmiana #przekonania #osobowość #psychologia #CoachChampions